نقدی بر یک منش مارکسیزمی با محوریت اتوپیا

نقدی بر یک منش مارکسیزمی با محوریت اتوپیا
در حقیقت، عجز عناصر مارکسیزم در دفاع از مبانی، موجب شده تا سطح درک منتقدان را مورد هجمه قرار دهند.

معنای مارکسیزم درست فهمیده نشده، شما مفاهیم مارکسیزم را دقیق متوجه نشده اید، این برداشت از مارکسیزم اشتباه است و...

جملات فوق مکرر در گفته های بسیاری از عناصر طرفدار مارکسیزم به کار می رود و آنان همواره نقد مخاطب را به نفهمیدن حواله می دهند. نکته ای که طیف مذکور از آن غفلت می کنند این است که هیچگاه توضیح نمی دهند منتقد دقیقا درکجا دچار کج فهمی شده و آنچه که از منظر مارکسیزم درست پنداشته می شود، چیست.

در حقیقت، عجز عناصر مارکسیزم در دفاع از مبانی، موجب شده تا سطح درک منتقدان را مورد هجمه قرار دهند. با این وصف، تئوری های مارکسیزم از اساس قابل فهم نیست و یا آن اقلیتی که متوجه شده اند توان انتقال آن را ندارند که در هر دو صورت، این نظریات از حیث اجرایی شدن بی اعتبار قلمداد می شوند.

جالب است که نئومارکسیزم های معاصر ما از این رویه بحث نیز پا را فراتر گذاشته و عنوان کرده اند: لنینیزم، مائو و امثال آن هیچیک ساختاری مارکسیزمی محسوب نمی شود و تا کنون مارکسیزم تحقق نیافته است. در واقع نئومارکسیزم ها نمی خواهند بپذیرند تئوری های آن ها قابلیت اجرای تام ندارد و  نهایت آن در مدرنیته به کسوت سوسیال دموکرات، به عنوان سوپاپ اطمینان لیبرالیزم ظاهر می گردد.

اینکه چرا مارکسیزم قابلیت تحقق ندارد به این سبب است که یوتوپیایی(آرمان شهر مارکسیزمی)، مجموعه ای از راه حل های کل گرایانه است. راه حل های کل گرایانه برآنند که حل مسائل اجتماعی وابسته به حل کلیه مسائل اجتماعی در زمان مفروض است. این راه حل از آن جهت اتوپیایی است که حل یک مسئله از آن حیث که در گرو حل همه مسائل است به آینده ای موکول می شود که بنیان جامعه حاضر زیر و زبر شده باشد.

اشتروس در خصوص این رویکرد به اتوپیا که ریشه آن را در جمهوری افلاطون می داند، می نویسد: شهری که در جمهوری افلاطون از آن سخن می رود غیر طبیعی است به این دلیل که برای تحقق آن بایستی "ا روس" حذف شود. منظور افلاطون از ا روس نیازهای جسمی آدمیان می باشد و از این رو اشتروس معتقد است افلاطون جمهوری را نوشت تا اثبات نماید این آرمانشهر تعلیق به امر محال می باشد.

در مجموع مارکسیزم می خواهد ذات انسان را تقلیل دهد و آرمانشهر خود را با این شعار تاسیس نماید که پر واضح است چنین امکانی برای یک تئوری وجود ندارد.

وحید زاهد

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد