قانون بی قانون یا جذب بی حاصل

قانون بی قانون یا جذب بی حاصل
آنچه که امروزه تحت عنوان قانون جذب مطرح می گردد مجموعه ای از اوهام و تخیلات بشری است که افراد برای فرار از حقایق به آن پناهنده می شوند. نکته قابل توجه اینجاست که پایه فکری و تئوری به اصطلاح قانون جذب ریشه در آراء سوفیست های یونان دارد.

آنچه که امروزه تحت عنوان قانون جذب مطرح می گردد مجموعه ای از اوهام و تخیلات بشری است که افراد برای فرار از حقایق به آن پناهنده می شوند. نکته قابل توجه اینجاست که پایه فکری و تئوری به اصطلاح قانون جذب ریشه در آراء سوفیست های یونان دارد و به عبارت دقیق تر برداشت سطحی، ناقص و کودکانه ای از آن است.

در اندیشه سوفیست های شاخصی چون پوروتوگوراس انسان معیار همه چیز است و در باور مروجان قانون جذب، خواست انسان معیار همه امور می باشد. وقتی از جنبه علمی به تئوری های قانون جذب نظر کنیم، از آنجا که در مقام تجربه، تکرار پذیری ندارند،  تمام آن ها طرد می گردند. با این وصف به کار بردن لفظ قانون برای چنین نظریه هایی غلط و کاملا غیر علمی است چراکه اصطلاح قانون در مباحث علمی نظریاتی را شامل می شود که در شرایط مشخص، نتیجه ای ثابت را در برداشته باشد و تکرار پذیر نیز باشند.

با این وصف آنچه طایفه جذب پنداران پیرامون آن سخن می گویند جملاتی غیرحقیقی، خرد ستیز و مبتنی بر احساسات است که صرفا می تواند به عنوان نوعی مخدر وهمی، امید کاذب و دروغینی را در افراد ایجاد نماید. این طایفه به حدی با اوهام و تخیلات بی نتیجه خو گرفته اند که همواره از خوانش نقدها پیرامون جذب فرار می کنند و با برچسب زنی، حقایق موجود را انرژی منفی و از این قبیل توهمات معرفی می کنند.

به عبارت دقیق تر، یک جذبی همواره می کوشد تامشکلات خود را با توهمات و تخیلات حل نماید و برای فرار از حقیقت موجود، راه توهم و سلطه تخیلات را برگزیند. نکته قابل توجه اینجاست خدا، دعا و توکل که مکرر در زبان مدعیان جذب مطرح می گردد با خدای ادیان و انبیاء، اشتراک لفظی دارد و از حیث معنایی کاملا متفاوت می باشد. خدای جذبی ها نتیجه پندار و تخیلات آن ها می باشد درحالی خدای ادیان مرید و با اراده است و اراده انسانی نیز در ذیل ساحت ربوبی تحقق پیدا می کند.

وحید زاهد

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد