از ژان ژاک روسو تا مسیح علینژاد

از ژان ژاک روسو تا مسیح علینژاد
اگر در جامعه ای سطح آگاهی عمومی از مفاهیم بنیادین فلسفی پایین و بی ریشه باشد، لمپن ها، شومن ها وهرزه های سیاسی به عنوان لیدرهای مسئله ساز شناخته می شوند.

اینکه چه چیزی در جامعه تبدیل به مسئله می شود، نمایانگر سطح شعور و آگاهی جمعی است. در حقیقت، مسائل رایج در جامعه و تحلیلی که افراد از آن ارائه می دهند نشان دهنده میزان آگاهی جمعی است. آگاهی جمعی یکی از مهمترین عوامل رشد جوامع و شرط اصلی مدنیت است.

اگر در جامعه ای سطح آگاهی عمومی از مفاهیم بنیادین فلسفی پایین و بی ریشه باشد، لمپن ها، شومن ها وهرزه های سیاسی به عنوان لیدرهای مسئله ساز شناخته می شوند. با این وصف، جدای از مسئله، مسئله سازان نیز خود شاخصی برای سنجش سطح آگاهی جمعی محسوب می گردند. برای نمونه در یک جامعه فردی مانند ژان ژاک روسو به مسئله سازی می پردازد و در جامعه ای دیگر، عنصری بی سواد، بی فکر و فاقد کوچکترین عمق فلسفی مانند مسیح علی نژاد به عنوان مسئله ساز شناخته می گردد.

وقتی مفهوم آزادی را در آراء افرادی چون روسو بررسی می کنیم و آن را با گفته های اشخاصی چون مسیح علی نژاد  مقایسه می نماییم مشخص می گردد که این مفاهیم به چه میزان تقلیل یافته اند. در واقع، درک مسیح علی نژاد و امثال وی از آزادی به حدی سطحی و محدود می باشد که مصداق آن را تنها در برهنگی سر زنان یا اقداماتی از این جنس می بینند.

در جوامعی که از حیث مدنی مترقی محسوب می شوند ابتدا مفاهیم بنیادین انسانی توسط متفکر و فیلسوف بررسی می گردد و ابعاد آن با پرسش های مکرر مشخص می شود. به عبارتی اولین سوالی که همواره محوریت و اولویت دارد این است که آزادی چیست؟

حال اگر سوال مذکور را از مسیح علی نژاد و سمپات های وی بپرسیم و پاسخ را با روشنفکران جوامع مدنی مترقی مقایسه نماییم به وضوح در می یابیم که این عنصر هرزه سیاسی به چه میزان در تقلیل و محدود کردن مفهوم آزادی و پایین آوردن سطح آگاهی جمعی تاثیر داشته است.

وحید زاهد

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد