فرار از حقیقت عامل پیدایش هنر

فرار از حقیقت عامل پیدایش هنر
حقیقت نه تنها منشاء هنر نیست بلکه گریز از مواجهه مستقیم با حقائق، موجب پیدایش هنر گردیده است. 

درباره پیدایش هنر و تعریف آن بحث های زیادی در کتب فلسفی مطرح شده که در این مرقومه از تکرار  آن ها پرهیز می شود و با توجه به مفهوم حقیقت، منشاء هنر تا حدی بررسی می گردد. در واقع، ما بحث شناخت هنر را از مفهوم حقیقت آغاز می کنیم چراکه در بررسی هر چیزی، غرص اصلی، کشف حقیقت آن است و با این مبنا بهتر می توان دریافت که مناسبات بین هنر و حقیقت چگونه است.

با توجه به متن فوق، این سوال مطرح می شود که آیا هنر، حقیقت را خلق کرده است و یا حقیقت خالق هنر می باشد؟

ما در جواب به سوال فوق راهی را خواهیم پیمود که در آن نقص سوال مشخص خواهد شد چراکه ابعادی دیگری نیز برای طرح سوال برای یافتن منشاء هنر متصور است. به عبارت دقیق تر حقیقت نه تنها منشاء هنر نیست بلکه گریز از مواجهه مستقیم با حقائق موجب پیدایش هنر گردیده است. 

حقیقت، به حدی مخوف و ترسناک است که انسان برای فرار از آن هنر را پدید آورده تا با صحنه سازی و روتوش، حقیقت را به پیشگاه ایده های آدمی عرضه نماید.

آنچه که انسان با تجملات و ظاهرسازی های تصنعی به دنبال کتمان و یا انکار آن می باشد، نقص ذاتی او است. تمام شرور صادره از نوع انسان ریشه در این امر یعنی نقص ذاتی او دارد. انسان برای جبران نسبی نواقص خود، به اجبار تن به رنج زندگی می دهد که با این وصف ریشه تمام رنج های بشری نیز در نقص ذاتی او نهفته است.

حقیقت انسان یا همان نقص ذاتی او، محرکی برای اقدامات آدمی می باشد و به این سبب است که می کوشد به هر قیمتی کاستی های نفس خویش را پنهان دارد. نقص ذاتی بشر همان حقیقتی است که در مقدمه یادداشت از آن سخن گفتیم و از آن به عنوان امری وحشتناک یادکردیم. نقص، موجب بروز شرور می شود و این همان حقیقت بی رحمی است که کسی دوست ندارد با آن مستقیم مواجه گردد.

حال، در این بین هنر می کوشد نقص بشر و شرور حاصله از آن را تا حدی تلطیف نماید و از شدت دهشت آن بکاهد. با این وصف، هنرمندنمایی که طعم رنج را نچشیده محرکی برای خلق یک اثر هنری ندارد و خروجی او صرفا لودگی یا شعاری خواهد بود.

با توجه به معناشناسی حقیقت، معنای هنرمند کسی است که آلام و رنج های بشری را به نحو غیر زننده به نمایش بگذارد و مخاطب را تا حدی با حقیقت آشنا کند.

امروزه بسیاری که نام هنرمند را یدک می کشند نه تنها با حقیقت هیچ تناسبی ندارند بلکه اظهار نظرهای آن ها نیز که گاهی به بهانه رنج های بشری ابراز می کنند فاقد هرگونه عمقی است و صرفا نمایشی بازیگرانه است که ظاهری جدی دارد.

وحید زاهد

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد