رازی نهفته در بند 55 دعای جوشن کبیر و سری از فصوص

رازی نهفته در بند 55 دعای جوشن کبیر و سری از فصوص

در دعای شریف جوشن کبیر، 1001 یک نام از اسماء الهی ذکر شده که در تمام صد بند آن، به استثنای بند 55، ده نام از اسماء الله قرار گرفته است. در بند 55 جوشن کبیر به جای 10 نام حق متعال 11 اسم آمده که واضح است چنین امری اتفاقی و بی حکمت نیست. با رجوع به ابجد اسماء الله می بینیم اسم شریف مجیب(اجابت کننده)، دارای عدد ابجدی 55 است که با این وصف می توان دریافت در این فراز اشاره به مقام اجابت دعا شده است و به عبارتی اشاره به اسم شریف مجیب حق در این بند آمده است.(نویسنده اولین بار این بحث را آیت الله صمدی آملی شنیده است)

حدیثی از امام رضا علیه اسلام در خصوص اثرات اسم شریف مجیب، به این مضمون نقل شده: صد بار گفتن اسم شریف المجیب، موجب برآورده شدن حوائج و مداومت بر آن موجب ایمنی از نکبت های دنیوی می گردد.

باید توجه داشت طبق  قرآن کریم که می فرماید:وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ(وخدای شما فرمود که مرا با بخوانید تا دعای شما مستجاب کنم)، دعا، مقرون اجابت است اما از آنجا که در عالم ماده، تجلی اجابت مقرون به تحول تکوین است، بعضی دعوات و خواسته ها با گذر زمان محقق می شود.

در حقیقت دعای انسان، در همان لحظه خواست، به استجابت رسیده است، اما تحقق استجابت با توجه به اقتضاء عالمی که ما در آن زندگی می کنیم(تکوین)، قوانین آن و قابلیت داعی، ممکن است با گذر زمان همراه گردد. شیخ اکبر محی الدین عربی در فص شیثی مفصل به این مسئله پرداخته و می نویسد:

دیر یا زود برآورده شدن خواسته ها بر حسب وقتی است که نزد خدا برای آن معین گردیده است. چون خواهش با وقت خود موافق افتد، زود اجابت می شود و اگر خواهش از وقتی که برای آن، چه در دنیا و چه در آخرت، دیر افتد، اجابت هم دیر می شود و این نکته را دریاب که مراد از اجابت، برآورده شدن خواهش است نه اجابتی که لبیک حق باشد.(شرح فصوص الحکم، موحد، صفحه203)

مطلب فوق سری از اسرار الهی است که فهم آن چندان آسان نیست و در یادداشت های بعد در خصوص آن توضیح بیشتری داده خواهد شد.

                                                                                                                                      وحید زاهد

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد